05.09.2023

Dobré ráno, baseball. Rozhovor s Rafaelom Batistom

Ahoj Rafael. Ďakujem, že si súhlasil, že s Tebou môžem spraviť krátky rozhovor. Tak poďme hneď k mojim zvedavým otázkam.


Tvoje meno sa spája so začiatkami baseballu na Slovensku. Môžeš prosím, v stručnosti, povedať, kedy a ako si sa dostal k nášmu športu u nás, prípadne kto Ťa oslovil, aby si vstúpil do formujúcich sa štruktúr. 

„Ako som ja sa dostal k baseballu na Slovensku „ Potom ako s Braňom Strečanským som sa zoznámil ak dobre si pamätám v roku 1995. Bol to on, kto ma pozval, aby som sa pridal k nim ako hráč. Odpovedal som, že by som sa k nim rád pridal, ale radšej by som trénoval deti a to sa neskôr aj splnilo.

Rafael Batista – Maceitos Jelka

A ako si spomínaš na prvé roky organizovaného baseballu na Slovensku a aké boli tvoje hlavné motivácie trénovať deti? Ja to všetko poznám, v tom čase som sa tiež podielal na vzniku našej ligy a neskôr asociácie, ale vzhľadom k tohtoročnému 30. výročiu baseballu na Slovensku, budem rád, ak sa s nami podelíš o Tvoj krátky pohľad.

V roku 1995 som mal už 33 rokov, takže ako hráč by som už nebol bejzbalovou hviezdou a nerád robím veci len tak pre seba, rád robím veci, ktoré majú zmysel, budúcnosť a deti sú naša budúcnosť. To znamená, že dve z mojich hlavných motivácií boli a sú, že je pre mňa cťou, že môžem niečím prispieť k rozvoju bejzbalu na Slovensku, a tou druhou sú deti!

V 90. rokoch zažil bejzbal na Slovensku obrovský rozmach, vznikali nové kluby. Z toho, čo viem, najprv ľudia, ktorí chceli hrať baseball, vytvorili dva tímy. Potom chceli rozšíriť baseball, takže sa rozdelili a vytvorili kluby. Takto vznikli prvé kluby, keď Jelka vznikla v roku 1996 v kategórii žiakov spolu súťažilo sedem klubov: Spiders, Felo, Fighting Flies, Apollo z Bratislavy, Angels Trnava, Nitra a Jelka. V Košiciach boli tiež tímy súťažiace v kategóriách žiakov. Pre mňa sa baseball tu trochu podobá na históriu kresťanskej viery, malá skupina apoštolov začala šíriť svoju vieru, a to ma tiež inšpirovalo. 


Tak to bolo niečo málo z histórie a teraz mi, prosím, prezraď niečo zo súčasnosti. Určite našich čitateľov bude zaujímať tvoj názor na bejzbal na Slovensku v súčasnosti v detských kategóriách a čo by sa podľa teba malo urobiť pre zlepšenie kvality tohto športu u nás?

Po ústupe koronavírusu sa konečne mohla uskutočniť poriadna súťaž, dá sa konštatovať, že práca s deťmi mala dobrý výsledok, čo bolo vidieť na zápasoch a turnajoch, ktoré sa odohrali v posledných dvoch sezónach 2022 a 2023 v kategórie U10 a U12. Ak sa pozrieme na štatistiky, bude možné overiť, že zápasy ktoré sa odohrali boli dynamické s mnohými dobrými zákrokmi v obrane aj v ofenzíve, a že mnohé z konečných výsledkov boli vyrovnané a bez mnohých dobehov. 

Keď sme na Slovensku s bejzbalom začínali, detské kategórie boli: žiaci 10-12r., kadeti 13-15r. a juniori 16-18r. Teraz sa vo svete súťaží v týchto kategóriách: U8, U10, U12, U13, U15 atď. Je to spôsobené predovšetkým tým, že od detí sa vyžaduje, aby začali so športom v mladšom veku a je zrejmé, že športujúcich detí je viac. To znamená, že musíme rozširovať bejzbal na Slovensku a rozšírením bejzbalu dosiahneme lepšiu kvalitu bejzbalu na Slovensku.

V súčasnosti pracujú s deťmi štyri kluby: Apollo Bratislava, Angels Trnava, Outmen Skalica a Maceitos Jelka. Možno by boli potrební noví apoštoli, ktorí by rozšírovali baseball, ako to bolo na začiatku. Ako prvý spôsob ako zvýšiť kvalitu bejzbalu na Slovensku je zvýšiť počet klubov, tímov a detí venujúcich sa bejzbalu, a financie na zaplatenie trénerov!

Krajina, ktorá môže byť pre Slovensko príkladom hodným nasledovania?

Bezpochýb Česká republika!


Na záver ešte poďakovanie a zároveň otázka. Poďakovanie patrí Tebe a Tvojmu tímu, že opäť pred 2 rokmi sprevádzkovalo ihrisko v Jelke, kde sa hrá veľa zápasov v rôznych kategóriach. Otázka je, ako vyzerá perspektíva Vášho ihriska? Plánujete ďalšie dobudovávanie, prípadné vylepšenia?

Keď sme v roku 2019 obnovili klubovú činnosť, začali sme aj s prestavbou bejzbalového ihriska, ktoré bolo v katastrofálnom stave. Ako si sám povedal v posledných dvoch sezónach 2022 a 2023, naše bejzbalové ihrisko v Jelke bolo dejiskom mnohých zápasov v mužskej kategórii, extralige a uskutočnilo sa tu aj niekoľko ligových turnajov detí, vrátane finálového turnaja U10 v minulom roku. S radosťou môžem povedať, že všetci, ktorí nás navštívili, hráči, rodičia, priatelia a známi, si naše bejzbalové ihrisko pochvaľovali, nielenže je pekné, ale aj miesto, kde sa nachádza, je veľmi krásne.

Logicky chceme zveľaďovať naše bejzbalové ihrisko, ale to bude do veľkej miery závisieť aj od podpory starostu a vedenia obce Jelka.

Veľmi pekne ďakujem ( muchas gracias ) za rozhovor a Tvoj čas, ktorý si mi venoval.


Text: Tibor Brauner a Rafael Batista

Foto: Pavol Teslík a Pavol Mozola


Našli ste v tomto článku chybu? Prosím napíšte nám na e-mail.

ĎakujemeTÍM SBF