09.06.2023

Dobré ráno baseball. Novinky z Angels Trnava

Prinášame vám článok o najnovšom dianí v tíme Angels Trnava, slovami hlavného trénera Mareka Červeného o opätovnom návrate Angels do kolotoča európskych pohárových súťaží a zaujímavé informácie z klubu.


Martin Čerňák

Po dlhšej dobe sa Angels Trnava zúčastnia na pohárových súťažiach. Nechýbalo Vám už medzinárodné meranie síl?

Bolo to už tak dávno, že si nepamätám ani rok kedy sme boli naposledy na pohárovom turnaji. Viem však, že po poslednom sme si ako klub stanovili iné priority. Bolo to obdobie výstavby areálu. V tých časoch sa namiesto pálok držali v rukách lopaty. Hráčska kvalita klesala, rodinno-pracovné povinnosti a odchod hráčov na vysoké školy do iných miest boli naším tŕňom v päte. Našou úlohou teda bolo udržať aktívny mužský tím aspoň v Slovenskej lige.

Trvalo to dlho no prišiel čas kedy sme stabilizovali mužský tím, máme dosť kvalitých nadhadzovačov na týždenný turnaj a veríme, že budeme vyrovnaným súperom

Odpoveď na tvoju otázku je áno. Chýba nám medzinárodné meranie síl na mužskej úrovni pretože máme chuť sa zlepšovať a máme záujem, aby naši hráči boli konkurencieschopní aj v reprezentáciách na európskych šampionátoch


Marek Červený

Určite budeme všetci na Slovensku držať Trnave palce. Ako vidíš reálne šance Angels na Federation cup qualifier a s akými teamami z akých krajín sa stretnete?

Za podporu vopred ďakujeme. Budeme bojovať o dobré meno slovenského baseballu a reprezentovať naše mesto Trnava

Tímy na turnaji: BK Zagreb(CRO), Sofia Blues(BUL), Tampere Tigers(FIN), Utenos Titanai(LTU), Budapest Red Wolves(HUN), CS Leaders Calarasi(ROM) a náš BK ANGELS TRNAVA. 

Tímy s ktorými budeme hrať poznáme z minulosti avšak aktuálnu kvalitu neviem posúdiť. Zistím to po prvom dni keď si sadnem na tribúnu a začnem “scoutovať”. Preto ideme do turnaja s pokorou. Nemá význam sa teraz búchať do pŕs a hovoriť o výhrach. Dôležité sú ciele a ich naplnenie. Máme v time veľa mladých hráčov pre ktorých to bude úžasná príležitosť a škola. To je to čo aktuálne potrebujeme pre naše napredovanie. Príležitosti nastúpiť na zápasy proti kvalitným tímom zo zahraničia a učiť sa učiť sa učiť sa. 


Tento turnaj, ako názov hovorí, je turnajom kvalifikačným. V prípade úspechu, čo bude čakať Váš team ďalej?

Číselný úspech a teda celková turnajová výhra nás posunie o level vyššie do kategórie Federation Cupu, kde sa aktuálne v pohárovej pyramíde nachádza Apollo Bratislava.

Ako som však napísal vyššie, ideme sa učiť. Potrebujeme takýto turnaj aby sme mohli prehrať. Znie to čudne no potrebujeme sa pozrieť do baseballového zrkadla na európskej úrovni. Zrkadlo na slovenskej úrovni nám nedáva toľko odpovedí, koľko by sme potrebovali. 


Team Angels Trnava

Vieme, že v slovenskej extralige má Trnava Angels dve družstvá. Bude sa skladať družstvo na FCQ z obidvoch, alebo budú Vás reprezentovať najskúsenejší hráči? Pre mladých by to bolo zbieranie skvelých skúseností, ale skúsenosť vie veľa krát rozhodovať. Prezradíš, aké zloženie bude mať Váš team?

Bude to hlavne o mladých hráčoch. Oni sú tí, ktorí potrebujú zbierať skúsenosti, aby ich využili v reprezentáciách Slovenska na európskych šampionátoch a v baseballovej kariére, ktorá nemusí skončiť iba na Slovensku. Na súpiske zo skúsenejších je Tomáš Biskorovajný, Martin Behúl a ja. Ja však nemám veľkú ambíciu zaberať miesto v základnej zostave hráčom, ktorí majú baseballovú kariéru ešte pred sebou a hlavne som na turnaji ako coachTrnava Angels má aj viacero reprezentantov Slovenska. Nebudú pohárové súťaže kolidovať s repre termínmi, alebo to naopak považuješ za užitočné herné vyťaženie týchto hráčov? 

Vždy sme sa snažili vytvárať v Trnave podmienky pre výchovu reprezentantov a preto jedna z podmienok začína byť aj pohárová súťaž. Európske šampionáty sa hrajú počas júla a my cestujeme na kvalifikáciu pohára v strede júna. S reprezentačnými trénermi komunikujeme, takže kolízia s prípravou reprezentácie by nemala nastať. Naopak ako píšeš, považujem to za kvalitnú prípravu hráčov na Majstrovstvá európy a bola by hlúposť aby sa to kolidovalo s reprezentáciou.Aký veľký realizačný team bude s hráčmi a aké je, podľa Teba ideálne zloženie realizačného teamu ( počet a funkcie v ňom )?

Realizačný tím máme nasledovný. Ja som Head Coach a mám hrajúcich asistentov Martina Behúla a Tomáša Biskorovajného. Organizačno/technickú stránku logistiky, ubytovania a stravy má na starosti Roman Holekši spolu s Hankou Binovcovou. Pre klubovú úroveň je toto dostačujúci realizačný tím.

Ideálne zloženie realizačného tímu existuje v profesionálnych kluboch a na Slovensku by malo existovať z určitej časti na úrovni reprezentácii. Hráči si zaslúžia v reprezentácii komfort aspoň piatich trénerov. Head coach, ktorý rozhoduje o stratégii, taktike a zostavách, hitting coach, ktorý pripravuje pálkarov pred nástupom, pitching coach, ktorý je v bullpene a navrhuje rotáciu nadhadzovačov, first base coach, ktorý ma na starosť technicko-organizačné fungovanie tímu a fyzio/doctor, ktorý drží hráčov fyzicky pohromade. Tých funkcií je samozrejme viac ale podstata je aby to boli tréneri. Nie hrajúci tréneri. Vtedy to je polovičná práca, ktorá stráca účinok.

V profi kluboch by sme našli ešte mentálného coacha, marketingového špecialistu, maséra a kopec ďaľších pozícií, ktoré vytvárajú profesionalitu na každej úrovni. 


Ďakujem za rozhovor, ešte raz, držíme palce a teším sa na informácie, ktoré dostaneme po spomínanom turnaji.

Tibor Brauner

Text: Tibor Brauner a Marek Červený

Foto: Pavol Teslík


Našli ste v tomto článku chybu? Prosím napíšte nám na e-mail.

ĎakujemeTÍM SBF